polski   Polska  małopolskie   Moje Podwórko   |  Poczta 
  Portal / Z życia Wadowiczan Poniedziałek - 20 marca 2023 Joachima, Kiry, Maurycego     "Co skraca mi czas - Działanie! Co wydłuża go niemiłosiernie ? - Bezczynność!" - Johann Wolfgang Goethe  
Szukaj     Szukaj wg branz Dodaj wpis
Powiększ +

Dworek Zegadłowicza
 

W tym miejscu zamieszczać będziemy informacje o codziennym życiu Wadowiczan. Co robią, jak spędzają wolny czas, gdzie przebywają poza Wadowicami.
Ciekawostki, problemy, może i plotki ...

Odwiedzajcie to miejsce !!!!!


DWOREK ZEGADŁOWICZA

     Niedaleko Wadowic, w Gorzeniu Górnym znajduje się Dwór. Powstał on  najprawdopodobniej w latach trzydziestych XVIII w. ( po 1725 roku). W 1879 roku dworek wraz z ziemią kupił Tytus Zegadłowicz, profesor wadowickiego gimnazjum.

W roku 1908 prawnym właścicielem posiadłości został Emil Zegadłowicz – poeta, dramaturg, historyk sztuki, kolekcjoner, piewca Beskidów. Na ten rok przypada Jego debiut literacki.  
     Początkowo dwór był budowlą parterową na planie prostokąta z ryzalitami (część budynku wysunięta ku przodowi na wysokości wszystkich kondygnacji) od frontu i od tyłu, z przechodnią sienią. Na przełomie wieków XVIII i XIX Jakub Lippman Huppert zaczął jego rozbudowę, którą kontynuowali jego spadkobiercy. Dziś dworek ma charakter późnoklasycystyczny.  Wygląd taki nadała mu kolejna przebudowa z połowy XIX wieku, kiedy to nadbudowane zostało piętro.

Gorzeński Dwór jest jednym z cenniejszych zabytków naszego regionu, a zarazem Małopolski. Nie bez powodu umieszczono go w 2002 roku w programie Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Obecnie w dworku mieści się muzeum Emila Zegadłowicza. Warto odwiedzić to miejsce, posłuchać pięknych opowieści oprowadzających ( muzeum jest pod opieką Rodziny poety} , odetchnąć świeżym powietrzem, wsłuchać się w szum drzew pamiętających poetę.

Warto nadmienić, że Fundacja „Czartak” opiekująca się Muzeum, uzyskała status Stowarzyszenia Pożyteczności Publicznej. W myśl nowych przepisów podatkowych można wspomóc Fundację finansową . Bliższe informacje w muzeum ( Gorzeń Górny 1 ).

 

Muzeum można zwiedzać w piątki, soboty, niedziele w godz. 11.oo – 16.oo, w pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym (O 33 ) 82 327 97.

 

FOTOGALERIA

© Wszelkie prawa zastrzeżone - INTERAKTYWNA POLSKA
Webmaster: PROMEDIA